bootstrap slider by cssSlider.com v2.1
SSOH.cz Veřejnost Aktivity školy Napsali o nás

Napsali o nás...

KRKONOŠKÝ DENÍK: Devítinásobná mistryně světa mezi studenty OA

Krkonošský deník, 24. května 2008
24. 5. 2008
Studenti Obchodní akademie a Obchodní školy pro tělesně postižené Janské Lázně prožili ve středu 21. května 2008 velký svátek. V odpoledních hodinách je navštívily dvě světově významné české osobnosti v psaní na klávesnici – pan Jaroslav Zaviačič a Ing. Helena Matoušková. Pan Zaviačič je dvojnásobným vicemistrem světa v psaní na mechanickém psacím stroji, do loňského roku vykonával funkci prezidenta světové organizace pro zpracování informací Intersteno, je zakladatelem Internetové školy ZAV a trenérem české reprezentace na světové soutěže.
KRKONOŠKÝ DENÍK: Devítinásobná mistryně světa mezi studenty OA

Jeho kolegyně ing. Helena Matoušková je devítinásobnou mistryní světa ve zpracování informací, osobnost, která v počtu světových titulů v jakémkoliv oboru nemá v naší republice konkurenta.

Rekord – 928 čistých úhozů za minutu

Na mistrovství světa v Římě v roce 2003 vytvořila světový rekord v psaní na klávesnici. Její průměrná rychlost při 30minutovém opisu činila 928,4 čistých úhozů za minutu. Její výhon ještě více vynikne, když zjistíme, že druhý závodník dosáhl výkonu 805 čistých úhozů za minutu Její výkon nebyl dosud překonán.

Prohlídka školy

Vzácné hosty přijal ředitel školy PhDr. Karel Nosek a učitelé Ing. Baťková a Ing. Fiala je po tom provedli celým školním objektem, který patří svou velikostí i vybavením ke třem nejvýznamnějším výchovným zařízením pro studenty se speciálními potřebami. V zaplněné aule školy oba hosté seznámili studenty nejprve se svou činností a účastí na mnoha mistrovstvích světa v psaní na klávesnici počítačů v různých zemích.

Pan Zaviačič ukázal žákům také nový způsob ovládání klávesnice PC jednou rukou a psaní v akordu, které se snaži1 ilustrovat předvedením Čínského stenografického stroje. Pro tento přistroj nyní vypracovává program, který by umožnil rychlé psaní i lidem s postižením a přispěl k jejich lepšímu uplatnění na trhu práce.

Mistryně světa potom předvedla studentům své mistrovství v ovládání počítače. Nejprve jí její kolega diktoval rychlostí 130 slov za minutu text, který ona přímo zapisovala do počítače. Takto zapisovaný text byl studentům pomocí propojení počítače s dataprojektorem přenášen na velké plátno. Rychlost jejího zápisu za 1 minutu činila 956 čistých úhozů. Zde je třeba znovu zdůraznit, že závodníci na mistrovství světa nepíší jednu minutu, ale 30 minut. Potom ukázala studentům opis textu, který psala podle předlohy. Její minutový výkon činil dokonce 1.166 čistých úhozů za minutu.

Po těchto ukázkách následovala více než hodinová beseda, ve které se studenti dotazovali hostů na řadu otázek, které je zajímali. A tak se například dozvěděli, jak se mistryně na závody připravuje, jak dlouho denně trénuje, jak dlouho trvá trénink závodníků na soustředěních (až 8 hodin denně), co dělat, když dojde k technické nehodě, chybě při závodech, jak se pohybovat v prostředí závodníků, atd.

Na závěr tři naši studenti předvedli hostům svůj způsob ovládání klávesnice – jednou rukou, dále pak 2 studenti s postižením obou rukou, kteří našli svůj způsob zvládání jednotlivých kláves bez použití všech prstů, aniž by se dívali na klávesnici. Hosté byli jejich přístupem k psaní, a zejména výsledky, vzhledem k jejich postižení, mile překvapeni.

Srdečné ovzduší, ve kterém se celá akce konala, dalo tak základ pro prohloubení vzájemných vztahů v oblasti techniky psaní na klávesnici. Zdařilá beseda byla pro přítomné studenty janskolázeňské obchodní akademie hezkým a trvalým zážitkem, který je může inspirovat k ještě lepším výsledkům nejen v psaní na klávesnici.