bootstrap slider by cssSlider.com v2.1
SSOH.cz Veřejnost Aktivity školy Napsali o nás

Napsali o nás...

KRKONOŠSKÝ DENÍK: On Your Marks, Get Set, Go!

Krkonošský deník, 28. prosince 2012
28. 12. 2012
Obchodní akademii pro tělesně postižené v Jánských Lázních, která je ojedinělou školou svého typu v České republice, se podařilo získat grant na mezinárodní projekt Partnerství škol.
KRKONOŠSKÝ DENÍK: On Your Marks, Get Set, Go!

Komunikačním jazykem projektu je angličtina. Našimi partnery se staly podobné školy z dalších evropských zemí: Velké Británie, Německa, Belgie, Řecka a Itálie. Získat kontakty na podobné evropské školy nebylo vůbec jednoduché, protože středních škol pro tělesně postižené není v Evropě mnoho, ale povedlo se a nás čekalo dohodnout se na tématu a průběhu spolupráce. Možná to bude znít překvapivě, ale hlavním tématem našeho projektu se stal sport. Proč sport? Protože i tělesně postižení lidé se potřebují hýbat a většina z nich má ráda sport a specializovaná škola má díky svému vybavení co nabídnout. Ať už jde o plavání, lyžování se speciálními pomůckami, florbal a další sporty a hry. Inspirací pro náš projekt se staly paralympijské hry, v nichž naše škola měla mnoho zástupců z řad svých absolventů, a ze studentů naší školy se stali členové paralympijského týmu. Protože je náš projekt v začátcích, v současné době tvoříme svou olympijskou vlajku, logo a hymnu.

V rámci našeho projektu proběhne pět projektových schůzek - sportovních her, pokaždé v jedné projektové zemi. Pro mnohé naše studenty to bude první cesta za hranice naší republiky. Každá hostitelská škola připravuje jeden týmový sport, nacvičuje se svými studenty a vyrábí instruktážní DVD pro ostatní školy.

DVD spolu s jídlem a předměty typickými pro svou zemi, region a školu minimálně 2 měsíce před schůzkou rozesílá v uvítacích balíčkách ostatním školám, tak aby ostatní měli dost času týmový sport či hru nacvičit. Zástupci studentů ze všech zúčastněných zemí se potom stanou součástí sportovního klání v hostitelské zemi.

První hostitelskou školou je škola z německého Aurichu. V současné době jsme s velkým nadšením a očekáváním otevírali balíček, který nám německý tým poslal. Kromě instruktážního DVD a materiálů o škole jsme v něm objevily pomůcky potřebné pro nácvik speciálního německého sportu, vlajku regionu, německou štolu a další dobroty a v neposlední řadě dopisy a pozdravy od našich kamarádů z Aurichu. Hned po vánočních prázdninách začneme s nácvikem sportu a první z nás vyjedou v únoru na setkání do Německa. Vzhledem ke svému handicapu nebudou naši studenti spát v rodinách, jak je u podobných projektů zvykem, ale i tak bude pro ně velmi přínosné poznat kamarády z jiných evropských zemí, komunikovat v cizím jazyce a poznat kulturu jiných evropských zemí.

Ještě v tomto školním roce nás čekají schůzky v Belgii a Řecku a příští školní rok se podíváme do Anglie a Itálie. A budeme připravovat setkání u nás. Kromě týmové hry ukážeme ostatním jaké to je lyžovat se speciálním vybavením a že i vozíčkáři mohou přitom zažít spoustu legrace.

Název projektu: On Your Marks, Get Set, Go !
Typ projektu: Comenius Partnerství škol, v rámci evropského Programu celoživotního učení
Poskytovatel grantové smlouvy: Dům zahraničních služeb, Národní agentura pro evropské vzdělávací programy
Realizace projektu: srpen 2012 – červenec 2014