bootstrap slider by cssSlider.com v2.1
SSOH.cz Veřejnost Aktivity školy Napsali o nás

Napsali o nás...

MF DNES: Studenti trénují v kanceláři

MF Dnes, regionální příloha: Hradecký, 4. března 2009, str. C2
4. 3. 2009
Hendikepovaní studenti Obchodní akademie v Janských Lázních budou mít snazší přechod do praxe
MF DNES: Studenti trénují v kanceláři

Janské Lázně - Tělesně postižení studenti Obchodní akademie v Janských Lázních mohou od pondělí využívat školní počítačovou učebnu i jako špičkově vybavenou kancelář, která je věrnou kopií pracovního prostředí v opravdové soukromé firmě. První tréninková kancelář pro hendikepované studenty v republice usnadní mladým lidem na vozíku přechod ze školních lavic do běžného pracovního života.

„Připravujeme studenty na podmínky, s jakými se setkají ve skutečných kancelářích. Existuje dokonce mezinárodní veletrh fiktivních firem, kdy studenti různých škol mezi sebou obchodují a nabízejí svoje služby a produkty. Díky výpočetní a reprodukční technice v tréninkové kanceláři si mohou dovolit úžasné věci a lépe se připravit na praxi,“ uvedl ředitel Obchodní akademie v Janských Lázních Karel Nosek.

Vybavení tréninkové kanceláře zahrnuje nejen moderní počítače, kopírku, faxy, řezačku papíru, laminovačku či rychlovazače, ale i méně obvyklé přístroje jako třeba obálkovací stroj nebo frankotyp pro razítkování většího množství dopisů.

„Kancelářský nábytek si studenti na vozíku mohou výškově snadno nastavit a přizpůsobit svým potřebám,“ dodal ředitel.

Vytvoření tréninkové kanceláře umožnila janskolázeňské obchodní akademii akce Poštovní spořitelny, která vloni v srpnu dávala stranou jednu korunu z každé platby, již provedli u obchodníků držitelé Maxkarty. Akce zaměřená na používání jedné z nejrozšířenějších platebních karet na trhu vynesla 750 tisíc korun, které stačily na pokrytí většiny nákladů spojených se zřízením tréninkové kanceláře.

Spolupráci Obchodní akademie v Janských Lázních s Poštovní spořitelnou zprostředkovali pracovníci družstva invalidů Ergotep z Proseče u Skutče, které založil jeden z absolventů janskolázeňské obchodní akademie a které zaměstnává zdravotně postižené při výrobě kartonů a elektrosoučástek nebo při poskytování marketingových a reklamních služeb. „Na projektu tréninkové kanceláře jsme se podíleli od samého počátku. Počítáme s tím, že absolventům obchodní akademie budeme nabízet zaměstnání v naší firmě, bude záležet jen na nich, zda tuto možnost využijí,“ uvedl ředitel Ergotepu Petr Herynek a připomněl,že se družstvo snaží svým zaměstnancům nabízet větší perspektivu než jen méně kvalifikovanou práci na montáži či kompletaci výrobků.

„Proto máme v našich střediscích i hodně pracovních míst administrativního charakteru a na nich se lidé se zkušenostmi z janskolázeňské tréninkové kanceláře mohou výborně uplatnit,“ řekl Herynek.

Obchodní akademie v Jánských Lázních je třetí nejvýznamnější školou pro tělesně postižené u nás. Vzdělávají se v ní studenti z celé republiky, ale téměř polovina z nich je z Královéhradeckého kraje.

Škola je plně bezbariérová a žákům s pohybovým postižením či se závažnou poruchou motoriky nabízí také možnost stravování a rehabilitace. Janskolázeňskou obchodní akademii navštěvuje 102 studentů, z nich většina přes týden bydlí ve třech ubytovacích objektech domova mládeže v areálu školy.

IVAN TRUHLIČKA